Český Focal Point pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci

Český Focal Point pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci

Category Archives: Novinky v EU

Balíček bezpečnostních školení pro stavební dělníky

V rámci projektu European Safety Training and Evaluation Supporting European Mobility (ESTEEM) bylo vyvinuto bezpečnostní školení zaměřené na nativní i migrující pracovníky ve stavebnictví.
Výcvik se zaměřuje na integraci technických a netechnických dovedností a použitých nových a interaktivních metod školení na podporu aktivní účasti pracovníků. Školicí program je v angličtině, italštině a španělštině spolu s pokyny pro odborníky v oblasti BOZP, školitele, supervizory a pracovníky ve stavebnictví volně dostupný  na webových stránkách ESTEEM.

 Přečtěte si nedávno vydaný dokument o prevenci muskuloskeletálních poruch ve stavebnictví (Prevence muskuloskeletálních poruch ve stavebnictví: příklady z programů pobídek institutu INAIL)

15.01.2021

OSHwiki: Jak snížit fyzickou neaktivitu při práci

Fyzická neaktivita (nečinnost) a dlouhá doba nepřetržitého sezení jsou nevyhnutelnou součástí reality kancelářského pracoviště. Bohužel, zdravotní rizika spojená se sedavým charakterem práce nelze plně kompenzovat tělesným cvičením ve volném čase.
Článek v OSHwiki se zabývá souvisejícími zdravotními riziky a nabízí doporučení a podněty, kterými lze zabránit fyzické nečinnosti a dosáhnout zkrácení doby sezení v práci.

 Přečtěte si článek v OSHwiki

13.01.2021

Zpráva z online semináře „Better schools by promoting musculoskeletal health“

3. prosince 2020 se uskutečnil online seminář „Better schools by promoting musculoskeletal health“.

Během situace pandemie covid-19, když se mladí lidé vyrovnávají s jiným a sedavějším životem, je třeba do vzdělávacích institucí více než kdy jindy zavádět muskuloskeletální zdravotní iniciativy. Pohyb je základním požadavkem na správný kognitivní a pohybový vývoj u dětí a dospívajících.
Toto téma bylo obsahem online semináře, který uspořádala agentura EU-OSHA ve spolupráci s Evropskou sítí pro vzdělávání a odbornou přípravu v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (ENETOSH).

 Nyní jsou online dostupné zdroje k tomuto semináři (program konference, prezentace a další materiály)
 Přečtěte si dokument Rakouský model „Školy v pohybu“: kvalita školy spočívá v tom, že umožňuje dětem uspokojit jejich přirozenou potřebu se hýbat (v angličtině s názvem: The Austrian Moving School model: school quality means enabling the children to live out their natural need for exercise)

13.01.2021

Prevence muskuloskeletálních poruch ve stavebnictví

Přemisťování břemen, nepřirozené polohy a vibrace při práci se strojním zařízením – to vše si na těle vybírá svou daň. Není tedy žádným překvapením, že stavební dělníci čelí zvýšenému riziku vzniku muskuloskeletálních poruch. Touto problematikou se zabývá nová zpráva EU-OSHA, přičemž se zaměřuje na důležitost účinného hodnocení rizik. Přibližuje také pokrok dosažený v Itálii, kde tamní úřad pro bezpečnost práce (Istituto Nazionale per l’Assicurazione contro gli Infortuni sul Lavoro, INAIL) zavádí program pobídek s cílem mechanizovat ručně prováděné úkony a modernizovat vybavení a zmírnit tak rizikové faktory muskuloskeletálních poruch ve stavebnictví.

 Přečtěte si zprávu (v angličtině)
 Více informací o bezpečnostních rizicích a prevenci ve stavebnictví v OSHwiki
 Navštivte oddíl internetových stránek EU-OSHA věnovaný muskuloskeletálním poruchám
 Navštivte stránku kampaně Zdravé pracoviště si posvítí na fyzickou zátěž

11.01.2021

Oznamování nebezpečných směsí v souladu s přílohou VIII nařízení CLP

Čl. 45 nařízení (ES) č. 1272/2008 (nařízení CLP) ukládá povinnost členským státům EU určit subjekty pověřené přijímáním informací týkajících se reakce na ohrožení zdraví. Určeným subjektům mají být poskytovány informace o chemickém složení směsí uváděných v jednotlivých členských státech na trh, klasifikovaných jako nebezpečné s fyzikálně-chemickou nebezpečností nebo nebezpečností pro lidské zdraví (dále jen nebezpečné směsi).
Dne 23. prosince 2020 vyšla ve Sbírce zákonu ČR novela chemického zákona č. 350/2011 Sb., která je obsažená v zákoně č. 543/2020 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o odpadech a zákona o výrobcích s ukončenou životností. Tento zákon nabývá účinnost dnem 1. ledna 2021.
Novela mění mimo jiné § 22 chemického zákona, tj. oznamovací povinnost. Obsahuje povinnost oznamování informací o některých nebezpečných směsích do portálu spravovaného Evropskou agenturou pro chemické látky (portál PCN).

V návaznosti na novelu chemického zákona vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR  Metodický výklad Ministerstva zdravotnictví k postupu oznamování nebezpečných směsí v souladu s přílohou VIII nařízení EP a Rady (ES) č. 1272/2008.

11.01.2021

Muskuloskeletální poruchy související s prací: přijímání opatření na základě znalosti faktů a čísel

Věděli jste, že muskuloskeletální poruchy jsou nejčastějším předmětem stížností pracovníků týkajících se zdraví na pracovištích v celé Evropě a že tyto poruchy mají významný dopad na zdraví, podniky i národní hospodářství? Zvláštní sekce internetových stránek kampaně „Zdravé pracoviště si posvítí na fyzickou zátěž“ vám nabídne vše, co potřebujete vědět o povaze a rozšíření tohoto problému i informace o tom, jak se s muskuloskeletálními poruchami na pracovišti vypořádat. Porozumění této problematice – za pomoci spolehlivých informací a zdrojů – je zásadním předpokladem pro prevenci a zvládání těchto velmi oslabujících onemocnění souvisejících s prací.

 Podívejte se na zvláštní sekci muskuloskeletání poruchy na webu kampaně „Zdravé pracoviště si posvítí na fyzickou zátěž“ – fakta a čísla, případové studie, praktické nástroje, pokyny a rady s aktuálními informacemi
 Získejte potřebné informace o kampani „Zdravé pracoviště si posvítí na fyzickou zátěž“
 Seznamte se s výzkumem muskuloskeletálních poruch souvisejících s prací
 Porozumění muskuloskeletálním poruchám s Napem

07.01.2021

Zkracování pracovní doby: proč a jak

Příliš mnoho práce znamená únavu a únava v práci představuje bezpečnostní riziko. Jedním z hlavních argumentů pro zkrácení pracovní doby jsou negativní zdravotní důsledky dlouhé pracovní doby. Jakmile nastoupí únava, zvyšuje se pravděpodobnost úrazu, a trvalé vyčerpání navíc může vést k závažným zdravotním problémům. O úzké souvislosti mezi pracovní dobou a zdravím hovoří celá řada studií. Dlouhá pracovní doba může vést zejména k onemocněním srdce a oběhové soustavy, depresivním stavům nebo pocitům úzkosti a zhoršovat kvalitu spánku. Dále bylo zjištěno, že delší pracovní doba souvisí s nezdravým životním stylem, včetně kouření, konzumace alkoholu a přibírání na váze. Podle další studie práce přesčas zásadně zvyšuje pravděpodobnost úrazu.

Z dobrých důvodů se ve směrnici o pracovní době (2003/88/ES) výslovně uvádí, že jedním z jejích cílů je zmírnit škodlivé účinky dlouhé pracovní doby na zdraví zaměstnanců. Listina základních práv Evropské unie v zájmu respektování zdraví, bezpečnosti a důstojnosti pracovníků rovněž stanoví právo každého pracovníka na stanovení pracovní doby a odpočinek.

Po desítkách let postupného zkracování pracovní doby jsou v posledních několika letech viditelné náznaky opačného trendu. V reakci na tento vývoj se odborové hnutí vrátilo ke svému historickému cíli a jeho představitelé opět začali volat po zkracování pracovní doby. Jedním z výsledků tohoto úsilí je vznik příručky Zkracování pracovní doby: proč a jak (v originále „The why and how of working time reduction“), vydané Evropským odborovým institutem (The European Trade Union Institute, ETUI). Cílem této příručky je přispět k této debatě a zaměřit se na důvody, proč by zkrácení pracovní doby mohlo být žádoucí, a také na související organizační aspekty.

 Zkracování pracovní doby: proč a jak (publikace v češtině)
 The why and how of working time reduction (publikace ke stažení v angličtině, francouzštině a dalších jazycích – placená verze)

06.01.2021

Sektor výroby a prodeje potravin: Dvanáct nástrojů OiRA pro správné posouzení rizik

Nástroje OiRA šité na míru pro pekaře/pekárny, řezníky a uzenáře/zpracovatele masa a masných produktů, mlékárenský průmysl a pro pěstitele ovoce a zeleniny, vč. výrobců návazných produktů, umožňují malým a středním podnikatelům posoudit konkrétní pracovní rizika, jak to vyžadují právní předpisy. Navrhovaná preventivní opatření pomáhají eliminovat nebo snížit zjištěná rizika.

 Podívejte se na všechny nástroje OiRA pro výrobu a prodej potravin

06.01.2021

Porozumění muskuloskeletálním poruchám s Napem

Napo přichází na pomoc pracovištím s novou on-line sadou nástrojů, která si klade za cíl zvýšit povědomí o  muskuloskeletálních poruchách a poskytnout související poradenství.
Sada nástrojů s názvem  Porozumění muskuloskeletálním poruchám využívá již existující filmy o Napovi a nabízí 14 různých aktivit, které organizacím usnadní skupinové diskuse s jejich zaměstnanci a pracovníky v rámci dodavatelských řetězců.
Tato sada se zaměřuje na kancelářskou práci, manipulaci s břemeny, opakující se úkony a statické nebo nepřirozené pracovní polohy, jakož i na jejich dopad na zdraví pracovníků. V rámci participativních aktivit se navíc věnuje pozornost preventivním opatřením na pracovišti a na úrovni organizace.
Sadu nástrojů je rovněž vhodná k využití v rámci odborných školení.

Prozkoumejte  Napo na pracovišti
Sadu nástrojů lze využít ve spojení s  Podněty k diskusím o muskuloskeletálních poruchách na pracovišti
Navštivte také  Napovu domovskou stránku  a stránku  Napo pro učitele

05.01.2021

Evropská statistika nemocí z povolání – nový pilotní projekt Eurostatu

Evropská statistika nemocí z povolání (European Occupational Diseases Statistics, EODS) je experimentální projekt Eurostatu, jehož cílem je posoudit účinnost právních předpisů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na evropské úrovni.
Tento projekt reaguje na potřebu mít jedinečnou databázi poskytující trendy v nejuznávanějších nemocech z povolání v Evropské unii. Experimentální povaha EODS souvisí hlavně s existencí různých právních systémů a postupů pro uznávání nemocí z povolání v Evropě, což ztěžuje provádění srovnávání mezi členskými státy. Údaje jsou v současné době shromažďovány na národní úrovni různými organizacemi a poté centralizovány Eurostatem.
Eurostat vyzývá výzkumné pracovníky, aby pomohli zlepšit tyto experimentální statistiky tak, že poskytnou úřadu  zpětnou vazbu. Eurostat zajímají odpovědi na následující otázky:
– Would you have comments or suggestions regarding the ‚core list‘ of occupational diseases and their groupings?
– Would you have comments or suggestions regarding the collected variables?
– Which other indicators could be useful and taking into account overcoming the comparability problem?

 Další informace o evropských statistikách nemocí z povolání Eurostatu

04.01.2021

Posts navigation

1 2 … 15 Next →

Nabídka

  • Úvodní strana
  • Novinky a akce
    • Tiskové zprávy ČR
    • Tiskové zprávy EU
    • Novinky ČR
    • Novinky v EU
    • Mezinárodní novinky
    • Akce ČR
    • Akce EU
    • OSHmaily
  • Právní předpisy
  • Kampaně a soutěže
  • Výzkum
  • Statistika
  • Rada vlády pro BOZP
  • Akreditace: z. č. 309/2006 Sb.
  • Systém BOZP v EU
  • Vzdělávání
  • Témata
  • Publikace a zprávy
  • O naší síti

Vyhledávání

Powered by WordPress | theme SG Simple