Český Focal Point pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci

Český Focal Point pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci

Category Archives: Novinky v EU

Světový den boje proti rakovině 2023: příležitost zaměřit se na rakovinu z povolání

Světový den boje proti rakovině, který si každoročně připomínáme 4. února, je příležitostí k obeznámení se s touto problematikou a přijetí opatření, která přispějí k menšímu zatížení rakovinou v celosvětovém měřítku. Agentura EU-OSHA je vážně odhodlána připojit se k boji proti rakovině, která je nejčastější příčinou úmrtí souvisejících s výkonem povolání.

V této souvislosti provádí agentura terénní průzkum expozice pracovníků, jehož cílem je identifikovat rizikové faktory přispívající k rozvoji nádorových onemocnění při práci. Průzkum se tento měsíc dokončuje a první výsledky budou oznámeny později v průběhu roku. Záměrem průzkumu je poskytnout informace, které pomohou zlepšit ochranu proti nebezpečným látkám a mohly by přispět i k aktualizaci právních předpisů EU.

Přečtěte si informační list agentury EU-OSHA „Karcinogeny při práci“ a další informační listy o karcinogenních látkách a procesech, které jsou dostupné v různých jazycích na internetových stránkách iniciativy Plán týkající se karcinogenů, kterou agentura EU-OSHA aktivně podporuje.

Podívejte se na nový film o Napovi Skrytí zabijáci a získejte informace o rizicích souvisejících s karcinogeny vznikajícími při různých procesech a o tom, jak těmto rizikům předcházet.

Více informací o Světovém dni boje proti rakovině a veškerých činnostech v rámci kampaně zaměřených na odstranění rozdílů v onkologické péči.

03.02.2023

EU Vyjádřete svůj názor: Komplexní přístup k duševnímu zdraví

Komise zveřejnila výzvu k předložení důkazů o připravovaném sdělení Komise o komplexním přístupu k duševnímu zdraví.

Iniciativa, kterou oznámila předsedkyně Ursula von der Leyenová v projevu o stavu Unie v roce 2022 v návaznosti na Konferenci o budoucnosti Evropy, vyzývá občany, zúčastněné strany a další zainteresované strany, aby poskytli své příspěvky.

Sdělení bude podporovat komplexní, na prevenci orientovaný přístup k duševnímu zdraví a bude se zabývat mnoha politikami a socioekonomickými a environmentálními determinanty, které ovlivňují duševní zdraví.

Důrazně vyzýváme komunitu BOZP a zajímavé zúčastněné strany, aby přispěli do této konzultace, která bude otevřena do 15. února 2023.

EU-OSHA poskytuje vstupy pro další řešení psychosociálních rizik při práci, přičemž se zaměřuje na výsledky diskusí s členskými státy a sociálními partnery.

20.01.2023

Při zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci mají zásadní roli inspektoři práce v EU

Úkolem inspektorátů práce je prostřednictvím systému pokut a standardizovaných opatření prosazovat dodržování požadavků na bezpečnost a ochranu zdraví při práci v Evropské unii. Součástí tohoto systému jsou inspekce na místě, kdy inspektoři práce kontrolují a vymáhají dodržování vnitrostátních předpisů a strategií týkajících se prevence pracovních úrazů a nemocí z povolání. V jednotlivých evropských zemích lze zaznamenat různé přístupy a způsoby uplatňování.

Při prosazování dodržování předpisů hrají významnou roli na míru šité reakce na porušení předpisů. Tyto reakce jsou obvykle odstupňované, od doporučení po správní pokuty a stíhání. Lze předpokládat, že rozhodování o příslušné reakci usnadňují standardizovaná opatření týkající se bezpečnosti na pracovišti. Cílem úsilí v této oblasti je vytvořit v zájmu všech bezpečná a zdravá pracovní prostředí s nulovou tolerancí k porušování předpisů týkajících se BOZP.

Přečtěte si diskusní dokument Prosazování dodržování požadavků na bezpečnost a ochranu zdraví při práci – evropské systémy pokut a standardizovaných opatření uplatňovaných v rámci inspekcí práce

Vyhledejte si článek na OSHWiki Úloha pokut v politice a praxi v rámci inspekcí práce v Evropě

Podívejte se na tematický oddíl Zlepšování dodržování předpisů v oblasti BOZP

19.01.2023

Volné místo pro výzkumníka psychosociálních rizik a pracovních podmínek v ETUI

Evropský odborový institut (ETUI) v současné době hledá výzkumníka (m/ž), který by se zaměřil na psychosociální rizika a pracovní podmínky.

Úspěšný kandidát bude odpovědný za navrhování, vedení a řízení výzkumných projektů o psychosociálních rizicích při práci, stejně jako za převod důkazů do politických doporučení. Kromě toho bude výzkumník zveřejňovat výsledky výzkumu a poskytovat odborné znalosti evropským odborům.

ETUI je mezinárodní nezisková organizace se sídlem v Bruselu, která poskytuje podporu výzkumu a školení Evropské konfederaci odborových svazů.

Přihlášky jsou přijímány do 17. února 2023.

Podívejte se na detail volného místa.

17.01.2023

Byl přijat pracovní program Horizon Europe 2023–2024 – výzva k podávání žádostí a informační den 19. ledna

Pracovní program zahrnuje výzvy pro činnosti v oblasti výzkumu a inovací, spolufinancovaná partnerství (COFUND) a koordinační a podpůrné akce (CSA). Klastr Zdraví je rozdělen do šesti cílů a zaměřuje se na širokou škálu oblastí důležitých pro budoucnost zdraví, jako je prevence, nemoci, životní prostředí a zdraví, zdravotnické systémy, nové technologie a zdravotnický průmysl.

Oblasti zájmu zahrnují v rámci cíle 2 „Život a práce v prostředí podporujícím zdraví“ následující výzvy:

HORIZON-HLTH-2023-ENVHLTH-02-01: Planetární zdraví: porozumění souvislostem mezi zhoršováním životního prostředí a dopady na zdraví;
HORIZON-HLTH-2023-ENVHLTH-02-02: Intervence založené na důkazech pro podporu duševního a fyzického zdraví v měnících se pracovních prostředích (postpandemická pracoviště);
HORIZON-HLTH-2023-ENVHLTH-02-03: Dopady chemikálií narušujících endokrinní systém na zdraví: překlenutí mezer ve vědě a politice řešením přetrvávajících vědeckých nejistot;
HORIZON-HLTH-2023-ENVHLTH-02-04: Globální koordinace výzkumu exposomů;
HORIZON-HLTH-2024-ENVHLTH-02-06-dvoustupňový: Role znečištění životního prostředí u nepřenosných nemocí: znečištění ovzduší, hluk a světlo a nebezpečnými odpady.

A v rámci cíle 4 „Zajištění přístupu k inovativní, udržitelné a vysoce kvalitní zdravotní péči“ zní tato výzva:

HORIZON-HLTH-2023-CARE-04-03: Environmentálně udržitelné a klimaticky neutrální systémy zdravotní a sociální péče

19. ledna se uskuteční informační den pro klastr 1, který se zaměří na témata roku 2023 – zjistěte více a zaregistrujte se na informační den.

Pracovní program je k dispozici na portálu Funding & Tender, kde také najdete pravidla pro podávání žádostí a můžete se spojit s dalšími účastníky, kteří mají o různé výzvy zájem.

16.01.2023

Zdravé pekárny na ochucený chléb? Oira je klíč

Sklouznutí, výlety a pády, nakládání a vykládání těžkých sáčků, hluku, zápachu amoniaku a mouku … to je jen málo z dominantních rizik, která ovlivňují bezpečnost a zdraví pekařů.

Osm nástrojů pro hodnocení interaktivních rizik (OiRA) pro tento sektor pomáhá zaměstnavatelům, zejména v mikro a malých podnicích, splňuje jejich zákonné povinnosti a udržuje zaměstnance v bezpečí a zdravém. Nástroje jsou přizpůsobeny pekárenům v Belgii, Chorvatsku, Francii, Řecku, Litvě, Portugalsku a Slovensku.

Vyvíjí se další nástroj pro řecké pekárny.

Podívejte se na všechny nástroje OiRA pro pekárny

Pomozte šířit zprávy a sdílet nástroje OiRA pomocí hashtagu #OiRAtools

13.01.2023

Pracovní doba a rovnováha mezi pracovním a soukromým životem ve světě – nová zpráva ILO

Mezinárodní organizace práce (ILO) nedávno zveřejnila zprávu o pracovní době a rovnováze mezi pracovním a soukromým životem po celém světě, která se zabývá dvěma hlavními aspekty pracovní doby: pracovní dobou a uspořádáním pracovní doby a dopadem obou na výkonnost podniku a vyvážení pracovního a soukromého života pracovníků.

Studie pokrývající období před a během COVID-19 zjistila, že podstatná část globální pracovní síly pracuje buď dlouho, nebo krátce, ve srovnání se standardním osmihodinovým dnem/40hodinovým pracovním týdnem.

Celosvětově třetina všech pracovníků pravidelně pracuje více než 48 hodin týdně, zatímco pětina celosvětové pracovní síly pracuje méně než 35 hodin týdně.

Přečtěte si článek na OSHwiki Vyvážení pracovního a soukromého života – Správa rozhraní mezi rodinným a pracovním životem

10.01.2023

Příručka EU o pracovních podmínkách vysílaných pracovníků ve stavebnictví během COVID-19

Projekt „Evropské tržní prostředí ve stavebnictví – Posílení volného pohybu vysílaných pracovníků v EU“ (EMECs), spolufinancovaný Evropskou komisí, si klade za cíl porozumět tomu, jak opatření zaváděná členskými státy v boji proti COVID-19 pandemie postihla vysílané pracovníky ve stavebnictví.

Na nedávném online workshopu EMEcs představili  příručku EU k projektu, která se zabývá dopadem pandemie COVID-19 na mobilitu, pracovní podmínky a sociální ochranu vysílaných pracovníků ve stavebnictví.

Cílem projektu je předložit návrhy a doporučení na lepší podporu vysílaných pracovníků v případě budoucích pandemií.

Přečtěte si publikace EU-OSHA Infekce COVID-19 a dlouhodobý COVID – pokyny pro vedoucí pracovníky a pokyny pro pracovníky.

06.01.2023

Pomocí tohoto nového obecného nástroje OiRA si naplánujte hodnocení rizik na pracovišti

Představte si, že by každý podnik měl možnost rychle a snadno vyhodnocovat rizika týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci: nově spuštěný obecný nástroj on-line interaktivního hodnocení rizik (OiRA) tuto možnost nabízí zdarma.

Jakémukoli podniku bez ohledu na odvětví činnosti může pomoci vypracovat akční plán prevence, aby bylo zachováno bezpečné a zdravé pracovní prostředí pro jeho zaměstnance. Toto nové řešení hodnocení rizik je ideální pro společnosti, na které se zatím nevztahuje žádný z 326 již existujících odvětvových nástrojů OiRA. Z tohoto impozantního počtu bylo 37 nástrojů zpřístupněno v roce 2022. Dalších více než 60 je ve fázi vývoje.

S více než 261 300 provedenými hodnoceními a 157 800 registrovanými uživateli se z nástroje OiRA stala upřednostňovaná, uživatelsky orientovaná on-line platforma pro hodnocení a řízení rizik souvisejících s prací, kterou používají evropské mikropodniky a malé podniky.

Přečtěte si vše o nástrojích OiRA a podívejte se na nástroje, které jsou k dispozici ve vašem jazyce nebo odvětví.

06.01.2023

Mohou digitální systémy pro monitorování nově definovat bezpečnost a ochranu zdraví pracovníků?

Zavádění digitálních systémů pro monitorování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), například aplikací, kamer a nositelných zařízení, může zvýšit bezpečnost pracovišť. Ať už je cíl proaktivní (prevence), nebo reaktivní (zmírňování dopadu), jejich úspěch často závisí na přesnosti informací, které shromažďují a analyzují. Stejně důležité je poskytnout zaměstnavatelům a pracovníkům informace, které potřebují k posouzení výhod a nevýhod, a usnadnit jim tak řádné zavádění těchto systémů.

Dvě nové zprávy se zabývají výzvami a příležitostmi, které přinášejí inteligentní digitální systémy pro monitorování BOZP. Jedna zpráva se zabývá typy, účely a způsoby využití digitálních systémů pro monitorování. Druhá představuje příklady osvědčených postupů pro úspěšnou integraci nových systémů pro monitorování na pracovišti.

Přečtěte si zprávy a jejich shrnutí:

Inteligentní digitální systémy pro monitorování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci: využití a výzvy

Inteligentní digitální systémy pro monitorování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci: zdroje na pracovišti pro jejich navrhování, zavádění a využívání

Více informací naleznete v sekci Digitalizace práce

04.01.2023

Posts navigation

1 2 … 22 Next →

Nabídka

  • Úvodní strana
  • Novinky a akce
    • Tiskové zprávy ČR
    • Tiskové zprávy EU
    • Novinky ČR
    • Novinky v EU
    • Mezinárodní novinky
    • Akce ČR
    • Akce EU
    • OSHmaily
  • Právní předpisy
  • Kampaně a soutěže
  • Výzkum
  • Statistika
  • Rada vlády pro BOZP
  • Akreditace: z. č. 309/2006 Sb.
  • Systém BOZP v EU
  • Vzdělávání
  • Témata
  • Publikace a zprávy
  • O naší síti

Vyhledávání

Powered by WordPress | theme SG Simple