Český Focal Point pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci

Český Focal Point pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci

Category Archives: Novinky v EU

Dlouhá nepravidelná pracovní doba a algoritmická kontrola; některé psychosociální rizikové faktory při práci v digitální platformě

 Španělský institut pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci zveřejnil novou zprávu o tom, jak práce na digitálních platformách (DPW) ovlivňuje bezpečnost a ochranu zdraví při práci (BOZP), která se konkrétně zabývá psychosociálními rizikovými faktory.

Studie zjistila, že:

  1. DPW zvyšuje již existující psychosociální rizika (spojená se stresem) a vytváří nová rizika, jako je kybernetické obtěžování. Ve Španělsku jsou stresem nejvíce postiženi pracovníci v místní osobní dopravě a pracovníci v doručovacích službách.
  2. Dlouhá nepravidelná pracovní doba a podobné nejisté pracovní podmínky spojené s atypičností DPW zvyšují pravděpodobnost vysoké míry stresu, zejména ve Španělsku.
  3. Řízení prostřednictvím algoritmů (algoritmické řízení) je spojeno s řadou psychosociálních rizikových faktorů a vznikem stresu, zejména u pracovníků pracujících na dálku v digitálních platformách.

Přečtěte si celou zprávu: Desafíos de la digitalización para la seguridad y salud en el trabajo. La emergencia de riesgos psicosociales y el trabajo de plataformas digitales (ve španělštině, abstrakt je k dispozici v angličtině).

Přečtěte si tematickou stránku agentury EU-OSHA o digitalizaci.

21.03.2023

Proč se francouzské podniky rozhodly pro řízení rizik souvisejících s prací využívat nástroj OiRA

Jak mohou mikropodniky a malé podniky začít provádět dlouhodobě udržitelné hodnocení rizik?

Podívejme se na zkušenosti z Francie Nový výzkum popisuje výhody nástroje OiRA jako metody pro hodnocení rizik, kterou upřednostňují francouzské podniky. OiRA, což je zkratka pro on-line interaktivní hodnocení rizik, umožňuje členským státům EU vytvářet nástroje pro odvětvové hodnocení rizik, které jsou zdarma přístupné všem.

Studie ukazuje, že nástroj OiRA pomáhá mikropodnikům a malým podnikům ve Francii posílit systematický přístup k řízení rizik, zejména u podniků, které před využíváním nástroje OiRA neměly zavedeny postupy hodnocení rizik. Podniky uvádějí, že provádění hodnocení rizik s využitím nástroje OiRA jim umožňuje odhalit dosud nezjištěná rizika v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, lépe zapojit pracovníky do procesu hodnocení a vedle samotné identifikace rizik také vytvořit akční plán za účelem jejich prevence.

Projděte si závěry a shrnutí zprávy: Hodnocení rizik pomocí nástroje OiRA na pracovištích ve Francii: kvalitativní studie

Slyšíte o nástroji OiRA poprvé? Vyhledejte si nástroje, které jsou k dispozici ve vaší zemi nebo pro vaše odvětví.

21.03.2023

Komise zahajuje veřejnou konzultaci o výkonnosti agentur EU

Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci za účelem shromáždění informací o výkonnosti a širších dopadech čtyř decentralizovaných agentur EU: Eurofound, Cedefop, ETF a EU-OSHA, a to jak jednotlivě, tak z průřezového hlediska.

Konzultace přispěje k hodnotící studii prováděné jménem Evropské komise, která v současnosti probíhá a týká se účinnosti, efektivnosti, relevantnosti, soudržnosti a přidané hodnoty EU těchto agentur, se zaměřením na:
i) posuzování výkonnosti agentur ve vztahu k jejich vytyčeným cílům a mandátům a ii) zjištění, zda je mandát agentur nutné upravit.

Veřejná konzultace je určena příjemcům a uživatelům služeb poskytovaných danými agenturami, sociálním partnerům, výzkumným pracovníkům, akademickým pracovníkům, organizacím občanské společnosti a orgánům veřejné správy na celostátní, regionální a místní úrovni.

Veřejná konzultace je dostupná ve všech úředních jazycích zde a potrvá do 25. května 2023.

Chcete-li se veřejné konzultace zúčastnit, musíte se buď přihlásit, nebo si vytvořit účet. To vše je vysvětleno na stránce Komise Podělte se o svůj názor.

Více informací o této iniciativě.

17.03.2023

Urbinská charta požaduje blaho pracujících lidí

Prohlášení o záměru podporovat pohodu pracovníků při práci – Urbinská charta – bylo představeno 2. března v Bilbau během akce pořádané ve spolupráci s italským národním kontaktním místem INAIL.

Cílem charty je podnítit úvahy o otázkách souvisejících s prevencí a zároveň upozornit na základní hodnoty pro účinnou ochranu zdraví, bezpečnosti a pohody pracovníků.

Akce se konala před Mezinárodním festivalem bezpečnosti a ochrany zdraví při práci plánovaným na 21.- 23. června. Festival pořádá Nadace Rubes Triva ve spolupráci s Urbinskou univerzitou a organizací INAIL.

K podpoře bezpečných a zdravých pracovišť pro všechny můžete přispět tím, že se přihlásíte k Urbinské chartě.

15.03.2023

Článek na OSHwiki v centru pozornosti: Neurotoxikologie při práci

Těžké kovy olovo, arsen, mangan a rtuť jsou považovány za nejvíce neurotoxické látky. Vystavení přípravkům na ochranu rostlin a biocidům může mít dopad na celou řadu závažných neurologických onemocnění.

Tento nový článek na portálu OSHwiki poskytuje obecný přehled o expozici nebezpečným látkám při práci a o souvislosti s neurotoxicitou. Nabízí definice a úvod do nejdůležitějších neurotoxických látek a neurotoxických syndromů.

10.03.2023

Mezinárodní den žen: pracoviště mohou pomoci odhalit a podpořit oběti domácího násilí

Agentura EU-OSHA využívá Mezinárodní den žen k podpoře výzvy  orgánu OSN pro rovnost žen a mužů a pro posílení postavení žen k boji proti násilí páchanému na ženách v digitálním prostředí. Zásadní význam má přijetí takového přístupu k inovacím a technologiím, který zvyšuje povědomí žen o jejich právech.

Agentura EU-OSHA předkládá diskusní dokument o dopadech domácího násilí na pracovišti. Dopady domácího násilí na životy obětí se zřídka omezují jen na místo, kde k němu dochází. U většiny obětí dochází k narušení jejich profesního života. Negativní dopad vystavení násilí na zdraví, produktivitu a celkový pocit pohody obětí může mít důsledky i pro jejich spolupracovníky a zaměstnavatele. Tento diskusní dokument nastiňuje, jak se problém domácího násilí projevuje na pracovišti, a uvádí příklady právních a politických rámců na úrovni EU a na vnitrostátní úrovni. Doporučuje také užitečná opatření na pracovišti, která mohou účinně podporovat oběti domácího násilí a pomáhat v boji proti zneužívání.

Chcete-li se dozvědět více o ženách a bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, podívejte se na tematický oddíl na webu EU-OSHA a články na OSHWiki.

08.03.2023

Zaměření se na souvislost mezi psychosociálními riziky při práci a kardiovaskulárními onemocněními: méně stresu pro zdravé srdce!

Zatímco pracující populace se obecně těší lepšímu zdraví než lidé mimo trh práce, pracoviště mohou také přispívat ke vzniku nebo zhoršení onemocnění.

Více než čtyři z deseti evropských pracovníků uvádějí, že míra stresu souvisejícího s prací se v důsledku pandemie zvýšila. Tento stres spolu s dalšími psychosociálními rizikovými faktory, jako je nejistota zaměstnání, dlouhá pracovní doba a šikana, zvyšuje riziko rozvoje srdečních onemocnění a cévních mozkových příhod.

Náš nový diskusní dokument Souvislosti mezi expozicí psychosociálním rizikovým faktorům souvisejícím s prací a kardiovaskulárními onemocněními se zaměřuje na spojitost mezi těmito dvěma jevy a poskytuje doporučení, jak jim předcházet.

Pro ochranu před kardiovaskulárními onemocněními je nejúčinnější komplexní přístup spojující podpůrné pracovní prostředí a zdravý životní styl.

03.03.2023

Fyzická aktivita by mohla zachránit deset tisíc životů ročně

„Pokud by každý v EU dodržoval fyzické aktivity doporučované Světovou zdravotnickou organizací (WHO), mohlo by to zabránit více než 10 000 předčasných úmrtí ročně,“ uvádí nová zpráva WHO/OECD.
Podle publikace by zvýšení fyzické aktivity na minimální doporučené úrovně v EU zabránilo do roku 2050 11,5 milionu nových případů nepřenosných nemocí, včetně 3,8 milionu případů kardiovaskulárních onemocnění, 3,5 milionu případů deprese, téměř 1 milionu případů diabetes 2. typu a více než 400 000 případů různých druhů rakoviny.
Kromě toho zpráva předkládá potenciální ekonomické přínosy.

Přečtěte si více
Informační list Hýbejte se v práci

01.03.2023

Role služeb prevence při zajišťování kvalitnějších postupů v oblasti BOZP a trvalého dodržování norem

Odborníci na bezpečnost a ochranu zdraví při práci (BOZP) a jejich služby se museli v průběhu času změnit, aby zůstali relevantní. Nový diskusní dokument zkoumá roli služeb prevence při podporování dodržování norem v oblasti BOZP v Evropské unii. Identifikuje mezery ve znalostech a klíčové otázky pro odborné služby v oblasti BOZP, jakož i výzvy pro budoucí politiku a výzkum.
Z analýz zjištění Evropského průzkumu podniků na téma nových a vznikajících rizik (ESENER) vyplývá, že zkušenosti služeb v oblasti BOZP se v jednotlivých členských státech liší. Mezi výzvy, kterým čelí, patří zajištění kvality poskytovaných služeb a přechod od nezávislých služeb k plnění konkrétních zájmů společností.

Přečtěte si diskusní dokument Služby prevence / odborníci v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v Evropě
Vyhledejte si článek na OSHWiki Analýzy zjištění průzkumu ESENER 3 týkající se role služeb prevence při podporování BOZP v Evropě
Podívejte se na tematický oddíl Zlepšování dodržování předpisů v oblasti BOZP

01.03.2023

Cirkulární ekonomika a BOZP v roce 2040 – shrnutí workshopu k dispozici

Workshop Alternativní budoucnost pro oběhovou ekonomiku (CE) a bezpečnost a ochranu zdraví při práci (BOZP) v roce 2040 – Průřezové implikace a regionální perspektivy zorganizovala agentura EU-OSHA spolu s Future Impacts.

Akce byla součástí studie prognózy agentury o možném vývoji v CE a jeho dopadech na BOZP v Evropské unii.

Diskuse se zaměřily na identifikaci klíčových průřezových důsledků a regionálních perspektiv od makroscénářů do roku 2040, jakož i konkrétních důsledků BOZP. Zvláštní důraz byl kladen na včasné začlenění úvah o BOZP do příslušné politiky kolem přechodu na CE, aby bylo možné předstihnout budoucí změny na pracovištích a zajistit, aby „nikdo nezůstal pozadu“.

Školení, rekvalifikace a zvyšování kvalifikace pracovníků označili účastníci workshopu za klíčovou páku ke zlepšení výsledků v oblasti zdraví a bezpečnosti.

Souhrn workshopu a zdroje jsou nyní k dispozici.

28.02.2023

Posts navigation

1 2 … 23 Next →

Nabídka

  • Úvodní strana
  • Novinky a akce
    • Tiskové zprávy ČR
    • Tiskové zprávy EU
    • Novinky ČR
    • Novinky v EU
    • Mezinárodní novinky
    • Akce ČR
    • Akce EU
    • OSHmaily
  • Právní předpisy
  • Kampaně a soutěže
  • Výzkum
  • Statistika
  • Rada vlády pro BOZP
  • Akreditace: z. č. 309/2006 Sb.
  • Systém BOZP v EU
  • Vzdělávání
  • Témata
  • Publikace a zprávy
  • O naší síti

Vyhledávání

Powered by WordPress | theme SG Simple