Tento doporučený článek v OSHwiki poskytuje informace o používání osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP). Zvláštní pozornost je věnována používání výběru OOPP pro konkrétní podmínky a činnosti, včetně technických aspektů, ergonomie a přijímání OOPP koncovými uživateli. Správný způsob používání OOPP závisí na informacích poskytnutých výrobcem (pokyny výrobce). Důležité je i proškolení zaměstnanců v jejich používání a přizpůsobení výběru OOPP jednotlivci.
Participativní ergonomie: jak může zlepšit zdraví a pohodu zaměstnanců a předcházet muskuloskeletálním poruchám?
Nový dokument EU-OSHA zkoumá přínosy používání participativní ergonomie, tedy zapojení zaměstnanců do plánování a kontroly pracovních činností, při řešení muskuloskeletálních poruch souvisejících s prací.
Nastiňuje, jak postupovat při vytváření projektu participativní ergonomie, a popisuje několik reálných příkladů použití participativní ergonomie k řešení rizikových faktorů přispívajících ke vzniku muskuloskeletálních poruch na pracovišti, od kanceláří až po staveniště. Cenným nástrojem v oblasti participativní ergonomie je také informační list k mapování těla a rizik, který poskytuje podrobné pokyny, jak zapojit zaměstnance do hodnocení rizik a prevence muskuloskeletálních poruch.
Nikdo nezná práci lépe než ten, kdo ji vykonává, zapojit zaměstnance do identifikace rizik a hledání řešení proto dává smysl.
Přečtěte si dokument k participativní ergonomii
Prohlédněte si informační list k mapování těla a rizik
Přečtěte si článek v OSHwiki o provádění participativní ergonomie
Navštivte internetové stránky kampaně Zdravé pracoviště si posvítí na fyzickou zátěž
COVID-19 – držte krok s nejnovějšími pokyny a udržujte své pracoviště v bezpečí pomocí nástrojů OiRA
Jelikož se pracovní prostředí a pracovní podmínky mění v reakci na pandemii, nikdy nebylo důležitější zabývat se hodnocením rizik na pracovišti.
Aby bylo možné na pracovištích identifikovat a řídit rizika COVID-19, bylo vyvinuto 14 online interaktivních nástrojů OiRA pro hodnocení rizik. K zemím, které tyto nástroje vytvořily patří Belgie, Bulharsko, Česká republika, Řecko, Španělsko (Katalánsko), Francie, Chorvatsko, Kypr, Lotyšsko, Litva, Portugalsko a Slovinsko.
K dispozici je také nástroj na úrovni EU – vyvinutý agenturou EU-OSHA – zahrnující vše od pravidel sociálního/fyzického odstupu (social distance), přes zpřísněná hygienická opatření, až po to, co dělat, pokud má pracovník příznaky viru.
Podívejte se na všechny nástroje OiRA k tématu COVID-19
Více o nástroji COVID-19 v češtině (infografika)
Přístup k nástroji COVID-19 v češtině
Nástroje OiRA v českém jazyce (COVID-19, Obecné zhodnocení, Praktický lékař, Zubní lékař, Administrativní pracovník, Úklidový pracovník, Pracovník prodeje, Zedník – práce na staveništích, Truhlář – obrábění dřeva, Automobilová doprava, Manipulační vozíky, Kadeřnické služby)
Seznamte se prostřednictvím krátkého animovaného videa s projektem Signed Safety at Work
Seznamte se prostřednictvím krátkého animovaného videa s projektem Signed Safety at Work (Znaková komunikace pro bezpečnou práci), který řešil Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., ve spolupráci s dalšími šesti partnery ze čtyř evropských zemí. Pod vedením Univerzity ve Wolverhamptonu vyvinul projektový tým znakovou slovní zásobu se vztahem k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.
Tento způsob komunikace je určen ke sdělování naléhavých zpráv k zajištění bezpečnosti a ochraně zdraví zaměstnanců a dalších osob pohybujících se na pracovišti (odpovídající pokyny k zajištění ochrany zdraví zaměstnanců, upozornění na problém či nebezpečí na pracovišti, preventivní opatření apod.), a to zejm. v hlučném pracovním prostředí. Znaková komunikace rovněž usnadní dorozumívání různých skupin zaměstnanců na pracovištích – osob s vadami sluchu či migrantů – s ostatními pracovníky.
Video (videokanál VÚBP na YouTube)
Vícejazyčná webová stránka projektu Signed Safety at Work
Facebooková stránka projektu Signed Safety at Work
Projekt je financován z evropského programu Erasmus+.
Pracovní příležitost u EU-OSHA: referent právní a vnitřní kontroly
Agentura EU-OSHA nabízí pracovní pozici referenta právní a vnitřní kontroly. Tento nový týmový kolega bude poskytovat poradenství a právní podporu v administrativních záležitostech ve středisku služeb EU-OSHA a bude hrát klíčovou roli při podpoře agentury v oblastech vnitřní kontroly, řízení rizik, ochrany údajů a správy dokumentů.
Podávání žádostí je možné do 25. dubna do 13:00 hodin SEČ.
Detaily pracovní nabídky a přihlašovací formulář jsou dostupné zde.
Vznikající rizika a výzvy v oblasti BOZP v zemědělství a lesnictví
Vzhledem k rozmanitým úkolům, jako je zacházení s hospodářskými zvířaty a kácení stromů, se nelze divit, že zemědělství a lesnictví je jedním z nejnebezpečnějších odvětví v Evropě. Má-li toto odvětví přežít, musíme předvídat a řešit výzvy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), kterým bude toto odvětví čelit.
Nový informační dokument identifikuje tradiční převažující rizika v tomto odvětví, jako je zacházení se zvířaty a úrazy při používání traktorů a motorových pil. Zabývá se rovněž blíže výzvami v oblasti BOZP, které mohou vyplynout z významných vznikajících rizik v tomto odvětví.
Jedná se o rizika související s pesticidy, muskuloskeletální poruchy, zoonózy, nádorová onemocnění kůže, stres a psychosociální problémy.
Tato publikace je prvním ze tří informačních dokumentů týkajících se tohoto odvětví.
Prohlédněte si dokument k problémům v oblasti BOZP v zemědělství a lesnictví a související
zprávu.
Je čas zabývat se chronickými muskuloskeletálními poruchami na pracovišti
Jak můžeme předcházet tomu, aby se muskuloskeletální poruchy související s prací nestaly chronickými? Jak nejlépe podpořit pracovníky s chronickými muskuloskeletálními poruchami při návratu do práce nebo setrvání v ní? To vše se dozvíte v rámci nové prioritní oblasti na našich internetových stránkách kampaně „Zdravé pracoviště si posvítí na fyzickou zátěž“ v podobě zvláštní sekce, která nabízí velké množství případových studií, zjištění z výzkumu a praktických nástrojů a rad.
Vzhledem ke stárnutí obyvatelstva v produktivním věku a zvyšující se věkové hranici pro odchod do důchodu v Evropě jsou včasná opatření a účinné přístupy k řízení chronických muskuloskeletálních poruch zásadním předpokladem pro udržení kvalitních pracovníků a podporu podniků a ekonomik.
Zjistěte více o prioritní oblasti věnované chronickým onemocněním
Získejte veškeré informace o kampani Zdravé pracoviště si posvítí na fyzickou zátěž
Seznamte se s praktickými nástroji EU-OSHA a poradenstvím ohledně chronických onemocnění
Evropská plicní nadace vytvořila online nástroj COVID-19 a pracoviště
Evropská plicní nadace (European Lung Foundation, ELF) zavádí nový online nástroj ke zlepšení podmínek při práci během pandemie COVID-19.
Tento nástroj má podobu interaktivního dotazníku zaměřeného na kohokoli, kdo má během pandemie pochybnosti o bezpečnosti na pracovišti, zejména na ty, kteří trpí některou plicní nemocí.
Systém shromažďuje zkušenosti pracovníků a analyzuje, zda se na svých pracovištích cítí bezpečně. Jakmile jsou informace shromážděny, platforma může v každém konkrétním případě určit hlavní problémy s BOZP a poradit, jak nejlépe postupovat.
Hodnocení rizik při práci s OiRA ve faktech a číslech
V roce 2021 bylo již publikováno 8 online interaktivních nástrojů pro hodnocení rizik (OiRA). Tím se celkový počet nástrojů zvýšil na 249. Více než 70 nástrojů OiRA čeká na vydání a pomůže více než 103 400 registrovaným uživatelům OiRA vyhodnotit a řídit rizika na jejich pracovišti a v jejich sektoru.
V roce 2020 došlo k obrovskému nárůstu počtu hodnocení rizik prováděných pomocí nástrojů OiRA, což představuje téměř jednu třetinu všech hodnocení rizik od doby, kdy byl v roce 2011 uveden do provozu první nástroj OiRA.
Nejnovější čísla o OiRA najdete v této prezentaci a celkový souhrn pak
v této infografice.
Seznamte se s výsledky jednání o budoucím strategickém rámci pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci
Výbor pro zaměstnanost a sociální věci uspořádal 18. března tr. jednání o budoucím strategickém rámci pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (2021-2027).