Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) je informační agenturou Evropské unie. Focal Point (FOP) je kontaktní místem evropského informačního systému pro oblast BOZP a jeho činnost je proto koordinována Evropskou agenturou pro BOZP.
Agentura usiluje o to, aby pracoviště v Evropě byla bezpečnější, zdravější a produktivnější – ve prospěch podniků, zaměstnanců i vlád. Ve snaze zlepšit pracovní podmínky v Evropě prosazuje kulturu prevence rizik. Připravuje, shromažďuje a poskytuje spolehlivé informace, analýzy a nástroje s cílem rozvíjet znalosti, zvyšovat povědomí a vyměňovat si informace a správnou praxi v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které slouží potřebám všech zainteresovaných v oblasti BOZP. Národním kontaktním místem EU-OSHA v České republice je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.
Provoz českého Focal Point pro BOZP v České republice zajišťuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV), které je ústředním orgánem státní správy pro pracovněprávní vztahy, bezpečnost práce, zaměstnanost a rekvalifikaci, kolektivní vyjednávání, mzdy a jiné odměny za práci, důchodové zabezpečení, nemocenské pojištění, sociální péči, péči o pracovní podmínky žen a mladistvých, právní ochranu mateřství, péči o rodinu a děti, péči o občany, kteří potřebují zvláštní pomoc, a pro další otázky mzdové a sociální politiky.
Státní úřad inspekce práce (SÚIP) je správní úřad České republiky podřízený Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR. Hlavní náplní práce úřadu je kontrola dodržování povinností plynoucích z pracovněprávních předpisů. V případě zjištění nedostatků je úřad oprávněn vyžadovat jejich odstranění a ukládat pokuty. Zaměřuje se na prevenci negativních jevů (pracovní úrazy, nemoci z povolání apod.) a usiluje o co nejlepší přípravu na zdolávání následků takových dějů.
Výzkumný institut práce a sociálních věcí, v. v. i. (RILSA) je výzkumnou institucí, jejíž hlavní náplní je základní a aplikovaný výzkum a vývoj v oblastech trhu práce, sociální práce a sociálních služeb, rodinné politiky, chudoby a sociálního začleňování, dávkových systémů, sociálního dialogu, pracovněprávních vztahů, bezpečnosti práce a ergonomie, prevence pracovních rizik a další otázek práce a sociálních věcí. Institut zajišťuje výzkum na regionální, celostátní i mezinárodní úrovni podle aktuálních potřeb orgánů státní správy a samosprávy, případně dalších subjektů jako jsou sociální partneři, mezinárodní organizace, vysoké školy aj. Významnou činností institutu je také poskytování komplexních knihovnických a informačních služeb.
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) je největší odborová centrála v ČR sdružující 32 odborových svazů. Jejím posláním je ochrana mzdových, pracovních a životních podmínek a práv zaměstnanců. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR.
Hospodářská komora České republiky zastupuje podnikatelskou veřejnost v České republice a je neodmyslitelnou součástí hospodářského života v ČR. Chrání zájmy svých členů – malých, středních a velkých podniků, sdružujících se v regionální síti komor a v živnostenských společenstvech.
Enterprise Europe Network (EEN) je mezinárodní síť působící v 54 zemích světa, která poskytuje odborné služby zaměřené na podporu a zvyšování konkurenceschopnosti především malých a středních podniků. V České republice je zastoupena konsorciem jedenácti partnerů a je financována Evropskou unií a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Aktivity sítě zahrnují odborné poradenství pro podnikatele a informace o jednotném evropském trhu, podporu při vyhledávání zahraničních obchodních kontaktů či projektových partnerů pro mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji a asistenci při mezinárodním technologickém transferu. Síť také nabízí konzultace k ochraně duševního vlastnictví. Enterprise Europe Network organizuje vedle individuálního poradenství pro firmy také odborné semináře a konference a vydává publikace o podnikání v EU.