Český Focal Point pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci

Český Focal Point pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci

Category Archives: Akce ČR

Soutěž o titul Podnik podporující zdraví roku 2023

Do 31. 3. 2023 lze zasílat přihlášky do soutěže Podnik podporující zdraví.
Do soutěže se mohou přihlásit všechny podniky a organizace, které jsou českými právními subjekty a usilují o zvyšování úrovně péče o zdraví svých zaměstnanců. Podmínkou účast v soutěži je správně ošetřená oblast ochrany zdraví na pracovišti podle právních předpisů ČR a splnění všech soutěžních kritérií v této oblasti v rozsahu 100 %. Od organizace, která v daném termínu podá přihlášku a projekt podpory zdraví v organizaci, se současně čekává, že se aktivně věnuje oblasti podpory zdraví svých zaměstnanců, monitoruje její výsledky a usiluje o její zlepšování.
Potřebné dokumenty a více informací lze nalézt na webové stránce Státního zdravotního ústavu a na webu podnikpodporujicizdravi.cz

16.02.2023

Pokračuje kampaň pro zaměstnavatele CHCETE-LI UŠETŘIT, VSAĎTE NA ERGONOMII

Dnem 4. dubna 2022 zahájila v Česku kampaň pro zaměstnavatele pod názvem CHCETE-LI UŠETŘIT, VSAĎTE NA ERGONOMII. Jejím cílem je šířit informace pro zaměstnavatele k ochraně zdraví jejich zaměstnanců. Kampaň vyhlásil Výzkumný ústav bezpečnosti práce, záštitu převzalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Českomoravskou konfederací odborových svazů. Mediálními partnery jsou BOZPinfo.cz, BOZPprofi.cz a Wolters Kluwer ČR, a. s.

Mimořádné podmínky jsou většinou úzce spojeny s krizovým obdobím, kterému společnosti čelí a budou čelit. Současným příkladem může být vystavení populace mimořádným podmínkám vlivem pandemie, která negativně ovlivňuje zdraví občanů a zatěžuje ekonomiky jednotlivých zemí. V těchto obdobích je prioritně zapotřebí osvěty zaměstnavatelů, kteří mohou značně ovlivnit vznik a míru působení rizikových faktorů na pracovištích a jejich negativních důsledků na zaměstnance. Je tak zapotřebí zaměstnavatelům zdůraznit, že prevence v oblasti ochrany zdraví zaměstnanců přináší jejich firmám zisk.
Bolest, nepříjemné pocity nebo snížená funkčnost zad, krku nebo končetin jsou v dnešní době u zaměstnanců běžným jevem. Tyto zdravotní potíže se obvykle označují jako muskuloskeletální poruchy související s prací (MSD z ang. Musculoskeletal Disorders). MSD jsou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti prakticky ve všech členských státech Evropské unie. Pracovní neschopnost z důvodu MSD obvykle trvá déle než pracovní neschopnost pro jiné zdravotní problémy, a stojí tak zaměstnavatele a národní ekonomiky miliardy eur. Rizika související s pracovními polohami, vykonávání opakovaných pohybů, zaujímání nepřirozených poloh či přemísťování těžkých břemen na pracovištích jsou rizikovými faktory, které mohou vést až k MSD. Muskuloskeletální poruchy většinou nemají jen jednu příčinu. Často jde o kombinaci různých rizikových faktorů včetně fyzických a biomechanických, organizačních a psychosociálních či individuálních faktorů.
Mediální kampaň pro zaměstnavatele se z výše uvedených důvodů v roce 2022 zabývá otázkou ergonomie a poruch pohybového aparátu. Pouze masivní a cílená osvěta zaměstnavatelů a zaměstnanců v této oblasti, která nastíní důležitost uplatňování zásad a principů ergonomie na pracovištích, může sloužit jako významný preventivní nástroj před vysokými finančními náklady, které národní ekonomika a zaměstnavatelé musejí vydat na řešení následků spojených s neergonomickou prací a pracovištěm.

V rámci kampaně CHCETE-LI UŠETŘIT, VSAĎTE NA ERGONOMII budou organizátoři postupně zveřejňovat plakáty k tématu muskuloskeletálních poruch souvisejících s prací. Celkem bylo pro kampaň vytvořeno 6 plakátů.

Tisková zpráva
Plakát 1 – Ergonomie práce
Plakát 2 – Pracovní stres
Plakát 3 – Práce z domova a muskuloskeletální poruchy
Plakát 4 – Prevence a řízení muskuloskeletálních poruch
Plakát 5 – Syndrom karpálního tunelu
Plakát 6 – Účast zaměstnanců a participativní ergonomie

07.11.2022

Konference „Pracovnělékařské služby a nemoci z povolání – právní úprava a praxe“

9. listopadu 2022 od 9.00 do 16:00 hodin, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, Sněmovní 1, Praha 1 – Malá Strana, konferenční sál č. 205b

2. odborná konference k problematice prevence a rehabilitace poškození zdraví z práce Pracovnělékařské služby a nemoci z povolání – právní úprava a praxe, pořádaná pod záštitou Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny PČR, s osobní záštitou předsedy výboru MUDr. Víta Kaňkovského. Konference je připravována ve spolupráci s odborem ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví ČR a zástupci odborných lékařských společností, s pozváním poslanců a senátorů Parlamentu ČR, zástupců zainteresovaných institucí, sociálních partnerů a odborníků z praxe, s otevřeným prostorem k odborné diskuzi.

Poškození zdraví z práce se svými sociálně-ekonomickými dopady citelně dotýká postižených osob, jejich rodin a v důsledku celé naší společnosti.
Mezi významná opatření v oblasti prevence patří funkční systém pracovnělékařských služeb a preventivních pracovnělékařských prohlídek, s ohledem na rizika práce a pracovního prostředí. To zejména ve vazbě na prevenci nemocí z povolání a související proces jejich uznávání, odškodňování vzniklé újmy na zdraví a rehabilitaci ke zpětnému začleňování postižených osob do pracovního a společenského života.
Cílem konference je zhodnotit vývoj a aktuální stav v uvedené oblasti na základě zkušeností jednotlivých zainteresovaných subjektů, s ohledem na potřeby praxe.

Účast na konferenci je bezplatná. V případě zájmu o účast na konferenci odešlete, vyplněnou přihlášku nejpozději do 7. listopadu 2022 do 12:00 hodin.

 Pozvánka
 Program
 Přihláška

31.10.2022

On-line Workshop AKTUÁLNÍ OTÁZKY NELEGÁLNÍ PRÁCE A ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ V ČESKÉ REPUBLICE

23. 11. 2022, od 10:00 do 13:15 hod.

Workshop AKTUÁLNÍ OTÁZKY NELEGÁLNÍ PRÁCE A ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ V ČESKÉ REPUBLICE se uskuteční online formou.

Program:
10:00 – 10:30 I Aktuální otázky pobytových oprávnění zaměstnanců pocházejících ze třetích zemí
JUDr. Štěpán Pastorek, Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.

10:30 – 11:00 I Odpovědnost zaměstnavatele za úrazy subdodavatelů ve vazbě na § 101, odst. 5 zákoníku práce
doc. JUDr. Martin Štefko, Ph.D., Ústav státu a práva Akademie věd ČR, v. v. i.

11:00 – 11:20 I Dopad výkonu nelegální práce na pobytové oprávnění cizince a problematické aspekty změny zaměstnavatele
Mgr. Josef Stehlík, Kancelář veřejného ochránce práv

11:20 – 11:40 I Právní úprava dočasné ochrany se zaměřením na zaměstnávání
JUDr. Bc. Veronika Víchová, Kancelář veřejného ochránce práv

12:00 – 12:20 I Zaměstnávání cizinců ze třetích zemí mimo EU včetně cizinců v režimu dočasné ochrany z pohledu zaměstnavatelů
JUDr. Jitka Hejduková, CSc., Svaz průmyslu a dopravy ČR

12:20 – 12:50 I Zkušenosti orgánů inspekce práce z realizace kontrol zaměřených na pracovní podmínky držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny
Mgr. Dalimila Solnická, Státní úřad inspekce práce

12:50 – 13:00 I Představení výstupu projektu VÚBP – webové stránky Práce cizinců v ČR a Práce občanů EU v ČR
Ing. Jana Ranglová, VÚBP, v. v. i.

13:00 – 13:15 I Diskuze a závěr

Účast na workshopu je bezplatná. Přihlášenému účastníkovi bude zaslán s předstihem mail s pokyny k připojení. V případě zájmu se přihlaste pomocí on-line přihlášky.

27.10.2022

Konference BOZP v roce 2023 (Konference BOZP VIII.)

21. 11. 2022, Praha 8, hotel Olympik Tristar (U Sluncové 78/14), konference bude možné se zúčastnit také online), Verlag Dashöfer

Již osmý ročník oblíbené akce pro všechny, kterých se profesně dotýká problematika bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, se uskuteční 21. listopadu 2022. Účastníci se v jednotlivých přednáškách předních odborníků dozví o aktuálních novinkách, které se v oblasti za udály za uplynulý rok i o očekávaných událostech pro nadcházející období. Také si vyslechnou několik přednášek na dlouhodobě důležitá témata. V době konání akce určitě bude mezi odbornou veřejností nejvíce rezonovat téměř půl roku účinná úprava bezpečnosti VTZ a první poznatky, které přineslo její uvedení do praxe. Nová úprava s sebou nese také novinky v kontrolní činnosti, což se projeví v prezentaci problematiky kontroly a dozoru nad oblastí BOZP obecně. V letošním ročníku plánuje organizátor uvést také několik případových studií od soudních znalců, a to na skutečných příkladech. Nebude chybět několik témat z ochrany zdraví a požární ochrany

Okruhy programu Konference BOZP v roce 2023 přehledně:

  • poznatky po prvních měsících účinnosti nové úpravy VTZ
  • státní dozor nad oblastmi bezpečnosti práce a ochrany zdraví a vytvoření podmínek pro jeho kontrolu
  • soudně znalecká perspektiva – případové studie („s poučením“)
  • ochrana zdraví – kategorizace a rizikové faktory
  • novinky z požární ochrany.

K dispozici je již program konference.

Webová stránka konference

11.10.2022

Nabídka

  • Úvodní strana
  • Novinky a akce
    • Tiskové zprávy ČR
    • Tiskové zprávy EU
    • Novinky ČR
    • Novinky v EU
    • Mezinárodní novinky
    • Akce ČR
    • Akce EU
    • OSHmaily
  • Právní předpisy
  • Kampaně a soutěže
  • Výzkum
  • Statistika
  • Rada vlády pro BOZP
  • Akreditace: z. č. 309/2006 Sb.
  • Systém BOZP v EU
  • Vzdělávání
  • Témata
  • Publikace a zprávy
  • O naší síti

Vyhledávání

Powered by WordPress | theme SG Simple