Evropská unie
Evropská unie: zaměstnanost a sociální politika (EU)
Amsterodamská smlouva ze dne 2. října 1997 stanovující společné priority v oblasti zaměstnanosti a sociální politiky, vstoupila v platnost 1. května 1999 – po ratifikaci 15 členskými státy. Znamená důležitý krok vpřed, protože rozpracovává úkoly, stanovené v Maastrichtské smlouvě a podporuje řadu sociálně politických priorit na komunitární úrovni, zejména v oblasti zaměstnanosti.
Lisabonská smlouva, která byla podepsána 13. prosince 2007 v Lisabonu a vstoupila v platnost 1. prosince 2009, byla Českou republikou ratifikována 3. listopadu 2009. Jejím cílem je především reformovat instituce Evropské unie a její fungování.
Článek 151 Smlouvy o fungování Evropské unie obsahuje obecnou úpravu sociální politiky a deklaruje, že Unie a členské státy mají za cíl podporu zaměstnanosti, zlepšování životních a pracovních podmínek tak, aby bylo možno tyto podmínky vyrovnat a přitom udržet jejich zvýšenou úroveň, přiměřenou sociální ochranu, sociální dialog, rozvoj lidských zdrojů za účelem trvale vysoké zaměstnanosti a boj proti vyloučením.
Článek 153 této smlouvy poukazuje na podporu ve více směrech, kterými jsou mj. zlepšování pracovního prostředí s cílem ochrany zdraví a bezpečnosti pracovníků, pracovní podmínky, sociální zabezpečení a sociální ochrana pracovníků, ochrana při skončení pracovního poměru, informování pracovníků a konzultace s nimi, zastupování a kolektivní ochrana zájmů pracovníků včetně spolurozhodování, zapojení osob vyloučených z trhu práce, rovnost příležitostí mužů a žen na trhu práce a rovné zacházení na pracovišti, boj proti sociálnímu vyloučení, modernizace systémů sociálního zabezpečení aj.
Evropská komise: zaměstnanost a sociální věci (EC)
Evropská komise (European Commission) je úřadem, který zpracovává návrhy společných priorit a požadavků a další dokumenty, týkající se, mimo jiné, bezpečnosti a ochrany při práci. V rámci Komise pracuje více než dvě desítky tzv. generálních ředitelství a dalších organizací a institucí zabývajících se různými oblastmi.
Generální ředitelství pro zaměstnanost sociální věci a sociální začleňování (DG EMPL)
Generální ředitelství pro zaměstnanost sociální věci a sociální začleňování vedené komisařkou Marianne Thyssenovou a generálním ředitelem Joostem Kortem má za úkol přispět k rozvoji moderního evropského sociálního modelu. Úkoly v oblasti BOZP se zabývá Sekce 3 „Zdraví a bezpečnost“, která je součástí ředitelství B „Zaměstnanost“. Toto DG také zabezpečuje činnost poradních orgánů Komise pro oblast BOZP. .
Výbory Evropské komise
Poradní výbor pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci
Hlavním cílem činnosti Poradního výboru pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (Advisory Committee on Safety and Health at Work) je napomáhat Komisi v přípravě a implementaci činností v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a rozvoji tripartitní spolupráce mezi státními orgány, odborovými organizacemi a zaměstnavatelskými svazy na evropské úrovni. Od 1. ledna 2004 byla činnost Výboru rozšířena o oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v důlním a těžebním průmyslu a dosavadní samostatná komise, zabývající se touto problematikou byla ke dni 31. 12. 2003 zrušena. Výbor se schází na plenárních zasedáních, a to dvakrát ročně ve městě Lucemburku. Národní delegace jsou složeny tripartitně, ze zástupců vlád, odborů a zaměstnavatelů. Každou zájmovou skupinu reprezentuje jeden zástupce.
Vědecký výbor pro limitní hodnoty expozice
V roce 1990 založila Komise neformální poradní skupinu, složenou z odborníků činných v oblasti výzkumu a vývoje, známou jako „Vědecká odborná skupina“ (Scientific Expert Group), aby podávala odborná stanoviska a doporučení ve věci stanovení limitních hodnot škodlivin na lidský organismus. Rozhodnutím 95/320/ES z 12. června 1995 byl založen v roce 1995 Vědecký výbor pro limitní hodnoty expozice (Scientific Committee on Occupational Exposure Limits, SCOEL). Z důvodu zapracování podstatných změn a v zájmu srozumitelnosti bylo následně přijato Rozhodnutí Komise 2014/113/EU ze dne 3. března 2014, kterým se zřizuje Vědecký výbor pro limitní hodnoty expozice chemickým činitelům při práci a kterým se zrušuje rozhodnutí 95/320/ES. Tímto rozhodnutím byla vytvořena základna pro práci na vědeckém posouzení a vyhodnocení rizik na pracovištích, kde se používají nebezpečné chemické látky a přípravky. Poradní výbor pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci vychází ze závěrů a doporučení přijatých výše uvedeným vědeckým výborem.
Výbor vrchních inspektorů práce
Tento Výbor vrchních inspektorů práce (Senior Labour Inspectors Committee) byl založen v roce 1995 s cílem vytvořit platformou pro diskusi mezi Komisí a zástupci národních inspektorátů práce, které jsou v přímém kontaktu s podnikatelskými i nepodnikatelskými subjekty na národní úrovni. Výbor poskytuje Komisi informace o problémech, vztahujících se k vynucování práva a vyjadřuje se k návrhům právních dokumentů Unie v oblasti BOZP. Je také fórem pro národní inspektoráty práce pro výměnu zkušeností z hlediska struktury, metod a nástrojů inspekce práce. Výbor se schází dvakrát ročně, v členské zemi předsedající na dané období Evropské unii.
Evropské instituce a organizace
Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (European Agency for Safety and Health at Work, EU-OSHA), kterou zřídila v roce 1994 Evropská unie a která má sídlo ve španělském Bilbau, umožňuje spolupráci zástupců Evropské komise, vlád členských států, organizací zaměstnavatelů a zaměstnanců i předních odborníků ze všech členských států Evropské unie i dalších zemí. Agentura provádí výzkum, vývoj a distribuci spolehlivých, vyvážených a nestranných informací v oblasti BOZP a pořádá celoevropské osvětové kampaně.
Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek
Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek (European Foundation for Improvement of Living and Working Conditions) je autonomní výzkumnou institucí založenou na základě rozhodnutí Rady ministrů přijatého v roce 1975. Nadace sídlí poblíž Dublinu v Irsku a jejím hlavním úkolem je poskytovat orgánům EU a členským státům informace, studie a analýzy z výše uvedené oblasti. Před založením Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci se sídlem v Bilbau se zabývala i otázkami bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.